How easy and cheap? How many gallons of milk does it take to make a pound of cheese? I gots to know.
It depends on the milk (solids and milk fat) but roughly 0.8 - 1 lb cheese per gallon. Around here store bought milk is ~ $3.29/gal. Parmesan cheese at the grocer is going for $22.00/lb

So I can have a pound of any kind of cheese made in the world for the price of a gallon of milk plus about 50 cents for other ingredients (culture and rennet) and about 5 hours of my time. Just like beer!

Aging is the hard part though. Cheddar 3 - 12 months.

Parmesan - 12 to 24 months

Just like this forum is the king for brewers, I found my wealth of info here if anyone is interested: Cheeseforum.org
Like beer forums, there are many but I found this to be the most informative. There are many places to buy ingredients - austinhomebrew.com being one.
Finally found a hobby, besides fishing, that me and the lovely and talented Ms. Tubercle can enjoy together. She considers herself a beer drinker which consist of 1/2 can of Coors light at a Christmas party once a year a "binge" but that doesn't exactly meet my definition
