If I weigh out the pros and cons of it. I look at the cost, quality and effort (my time).
New Yeast It's about $3/pk. cheap.

- Pro
Virtually guarenteed to be viable - Pro
Almost no effort (sprinkle over wort) - Pro
vs.Yeast CakeCosts nothing - Pro
Health and Viability (OK if properly processed) - Pro ?
Effort required to harvest and properly store - Con
AFAIAC - it's hands down. Spend the $3 and RDWHAHB
