Winners

Winners

Access the list of the current and past National Homebrew Competition winners!

2018 Final Round Winners

Major Awards

Samuel Adams Ninkasi Award

Greg Young

Roseville, CA

NHC Homebrew Club Award

QUAFF (Quality Ale and Fermentation Fraternity)

San Diego, CA

Gambrinus Club Award

North Seattle Homebrew Club

Seattle, WA

Homebrewer of the Year Award

Michael Rogers

Wichita, KS
Wichita Homebrewers Organization (WHO)

Meadmaker of the Year Award

Michael Wilcox

Wichita, KS
Kansas City Bier Meisters

Cidermaker of the Year Award

Nathan Williams

Somerville, MA
Boston Wort Processors

Category 1 : Pale American Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
11B Greg Young of Roseville, CA
21A Gregory Strawser of Rochester, NY with Ryan Meztger
31C Kevin Nanzer of Sacramento, CA Brewing Network

Category 2 : Pale European Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
12A Greg Young of Roseville, CA
25C Justin McClenahan of Silver Spring, MD
32A Ryan Kopp of Cranston, RI Rhode Island Brewing Society

Category 3 : Pilsner

PlaceBJCP Cat.Winner Club
15D Kyle White of Long Beach, CA Long Beach Homebrewers
23A Brent Krohn of San Diego, CA QUAFF (Quality Ale and Fermentation Fraternity)
35D Robert Lovelace of Denver, NC Fermentation Nation

Category 4 : Amber European Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
17A Robert Lovelace of Denver, NC Fermentation Nation
26A Chris Bozzo of Livermore, CA with Ryan Reid
37A Matthew Border of South Boston, MA Boston Wort Processors

Category 5 : Dark European Lager

PlaceBJCP Cat.Winner Club
18B Shawn Miller of Cheyenne, WY High Plains Drafters
22C Paul Brown of Pinole, CA Diablo Order of Zymiracle Enthusiasts (DOZE)
38B Jonathan Lizenby of Harvest, AL 256 Brewers

Category 6 : Strong European Lager

PlaceBJCP Cat.Winner Club
14C Christopher Norris of San Jose, CA Bay Area Mashers
29A Tim Lawson of Cincinnati, OH
34C Robert Friedman of Palm Beach Gardens, FL Palm Beach Draughtsmen

Category 7 : German Wheat Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
127H Alexander Lemp of East Islip, NY Association of Long Island Homebrew Clubs
210A Dennis Pike of Chapel Hill, NC Nash Street Homebrew Club
310A Tyler Cipriani of Longmont, CO with Blazey Heier Wichita Homebrewers Organization (WHO)

Category 8 : Pale British Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
111B Louis Strowger of Bremerton, WA West Sound Brewers
212B Keith Klingler of Pittsburg, CA with Vito Delucchi Diablo Order of Zymiracle Enthusiasts (DOZE)
311C Christopher Leon of Cypress, TX with Sam Almerico

Category 9 : Scottish & Irish Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
114A Todd Stewart of Chicago, IL C.H.A.O.S. Brew Club
215A Robert Smith of Newton, NJ Sussex County's United Brewers & Alchemists (SCUBA)
314C Matt Davis of San Diego, CA with Diana Burk QUAFF (Quality Ale and Fermentation Fraternity)

Category 10 : American Pale Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
118B Jon Weaver of Chicago, IL
218B Lee Holyoak of Bluffton, SC with Ross Hendricks
318B Aaron Vieira of Costa Mesa, CA with Scott Windsor

Category 11 : Amber & Brown American Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
119B Jeremy Adams of Jefferson, MA Mid-Mass Malt Masters (M4)
219C Mark Ranes of Turlock, CA Central Valley Brewers Guild
327B George Turner of Warren, MI Kuhnhenn Guild of Brewers (KGB)

Category 12 : Brown British Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
113A Nic Pestel of Missoula, MT Zoo City Zymurgists
213A Jeff Poirot of Wichita Falls, TX with Nicholas McCoy Draft Punk
313C Todd Slater of Thousand Oaks, CA with Matt Castellino Thousand Oaked Homebrewers

Category 13 : British & Irish Stout

PlaceBJCP Cat.Winner Club
116B James Slattery of Vista, CA with Jonathan White
216C Charles Macaluso of Saint Helens, OR Oregon Brew Crew
316D Mike Riddle of Napa, CA HOME Brewers

Category 14 : American Porter & Stout

PlaceBJCP Cat.Winner Club
127G George Schwab IV of Conway, AR with Aaron McFarland
220B Benjamin Amidon of Arlington, MA
320B Dan George of Westerville, OH Scioto Olentangy Darby Zymurgists (SODZ)

Category 15 : Imperial Stout

PlaceBJCP Cat.Winner Club
120C Sean Kinnas of Irwin, PA Three Rivers Alliance of Serious Homebrewers
220C Kevin Reinhard of Gurnee, IL
320C Mark Ludema of Portland, MI

Category 16 : American IPA

PlaceBJCP Cat.Winner Club
121A Bryan Thompson of Austin, TX with Sara Smith
221A Remi Bonnart of Fort Collins, CO Liquid Poets
321A Daniel Bryg of Brooklyn, NY Brooklyn Brewsers

Category 17 : Specialty IPA (all)

PlaceBJCP Cat.Winner Club
121B Michael Rogers of Wichita, KS Wichita Homebrewers Organization (WHO)
221B Isaac Miller of Portland, OR Oregon Brew Crew
321B Darrell Ades of Oceanside, CA

Category 18 : Strong American Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
122A Chris Burgess of Rocklin, CA Brewing Network
222A Shawn McCarty of Fergus Falls, MN with Jill Balgaard
322C Sean Monahan of Martinez, CA Diablo Order of Zymiracle Enthusiasts (DOZE)

Category 19 : Strong UK Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
117D David Byer of Hot Springs, NC with John O'Brien Mountain Ale and Lager Tasters (MALT) [NC]
217C Christopher Clark of Tracy, CA Mad Zymurgists
317D Jeremiah Mount of Overland Park, KS Johnson County Brewing Society

Category 20 : Saison

PlaceBJCP Cat.Winner Club
125B Paul Scrom of Commack, NY with Nick Rosenberg Long Island Beer & Malt Enthusiasts
225B Christopher Owen of Louisville, KY Louisville Area Grain and Extract Research Society, LTD
325B David Fetty of Darien, IL Brixie`s Brewers

Category 21 : Belgian Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
124A Thomas Kinzer of Milwaukie, OR Men Who Stare At Airlocks
224C James Moore of Fleming Island, FL with John Keane Cowford Ale Sharing Klub (CASK)
324C Krzysztof Lasocki of New Haven, CT Brew Haven

Category 22 : Strong Belgian Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
125C Jack Price of Milford, DE Delmarva United Homebrewers
226D Eric Blaine of Maplewood, NJ Morris Area Society of Homebrewers
326D Joseph Megali of Terre Haute, IN Wabash Valley Fermentation 'N Ale

Category 23 : European Sour Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
123E Kevin Foster of Houston, TX Cane Island Alers (CIA)
223F John Hocking of Tacoma, WA Browns Point Homebrew Club
323F Brian Hall of Anchorage, AK The Bru Club

Category 24 : Fruit Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
129A Matt Cronin of Silver Spring, MD
229A Adam Dawson of West Allis, WI with Sarah Dawson
329A George Schuster of Petaluma, CA

Category 25 : Spiced Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
130C Mark Boelman of Loveland, CO Weiz Guys
230A Thien Le of Anaheim, CA Orange County Mash Ups
330A Joe Wohlscheid of Battle Creek, MI The Bru Club

Category 26 : Smoke-Flavored & Wood-Aged Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
133B Sean Kampshoff of Minneapolis, MN Primary Fermenters Brewers & Vintners
232A Ross Druckenmiller of Brighton, MA Boston Wort Processors
333B Mark Denys of Wyndmoor, PA Philadelphia Homebrew Club

Category 27 : American WIld Ale

PlaceBJCP Cat.Winner Club
128B Tony Schubert of Des Moines, IA Iowa Brewers Union
228B Andrew Williams of Seattle, WA North Seattle Homebrew Club
328C Patrick Elder of Houston, TX Plainfield Ale and Lager Enthusiasts (PALE)

Category 28 : Specialty Beer

PlaceBJCP Cat.Winner Club
134C Lucas Orr of San Diego, CA QUAFF (Quality Ale and Fermentation Fraternity)
227J Mark Boelman of Loveland, CO Weiz Guys
331A Mike Ultee of Hillsborough, NJ PALE ALES (Princeton and Local Environs Ale and Lager Enthusiast Society)

Category 29 : Traditional Mead

PlaceBJCP Cat.Winner Club
135B Dennis Mitchell of Chandler, AZ Arizona Society of Homebrewers
235C Jeffrey Koehler of Pasadena, CA Yeastside Brewers
335C Nathan Steigman of Saint Paul, MN Minnesota Home Brewers Association

Category 30 : Fruit Mead

PlaceBJCP Cat.Winner Club
136D Scott Behrens of Vero Beach, FL
236A Kevin Meintsma of Wayzata, MN Primary Fermenters Brewers & Vintners
336E Jeremy Olsen of Minneapolis, MN Saint Paul Homebrewers Club

Category 31 : Spice & Specialty Mead

PlaceBJCP Cat.Winner Club
138B Michael Wilcox of Wichita, KS Kansas City Bier Meisters
237B Daniel Cowan of Glen Burnie, MD with Michele Cowan
338B Susan Verberg of Ithaca, NY Ithaca Practitioners of Alemaking

Category 32 : Standard Cider & Perry

PlaceBJCP Cat.Winner Club
139A Matthew Del Fiacco of Algonquin, IL The Bru Club
239A Annmarie Johnson of Seattle, WA North Seattle Homebrew Club
339A James Werner of New Berlin, WI Beer Barons of Milwaukee

Category 33 : Specialty Cider & Perry

PlaceBJCP Cat.Winner Club
140D Nathan Williams of Somerville, MA Boston Wort Processors
240B Thomas Scholey of San Diego, CA
340A Jeremy Olsen of Minneapolis, MN Saint Paul Homebrewers Club